Skříně s posuvnými dveřmi nebo klasicky otevíravé?

Skříně s posuvnými dveřmi se od klasicky otevíraných liší především prostorem nutným pro příjemné ovládání skříně a manipulaci s věcmi. Rozdíly mezi systémy přináší ale i další výhody a nevýhody..

Skříně s posuvnými dveřmi

Nejpoužívanějším typem otevírání velké šatní skříně jsou dveře posuvné. Takové dveře skříně mají obrovskou a zásadní výhodu v tom, že při manipulaci s nimi není potřeba další prostor před skříní. O plynulý chod dveří skříně se stará pojezdové kování. V některých případech mohou dveře skříně dosahovat velkých rozměrů (někdy i váhy) a proto se nevyplatí na pojezdovém kování skříně zrovna šetřit. Nejlepších výsledků se dosahuje použitím hliníkových kolejnic a koleček s kuličkovými dojezdy. Není problém instalovat i "tlumení" dovření dvířek

Skříně klasicky otevíravé

V minulosti i stále velmi používaný systém otevírání skříní. Dvířko je ke skříni připevněno pomocí pantů, ve kterých je pružina, která zajišťuje dvířko v zavřené poloze. Moderní panty také umožňují mírně pohybovat dvířkem v několika osách. Tím si můžete dvířko naštelovat do správné polohy i při mírně zkřivené skříni. Skříň by samozřejmě zkřivená být neměla. V případě nerovné podlahy a nesprávném vypodložení se to ale může stát. 

Oproti tomu skříně s posuvnými dveřmi potřebují klasicky otevíravá dvířka daleko více prostoru před skříní.

Systémy otevírání skříně a moderní design

Skříně s posuvnými dveřmi neumožňují, aby dveře byly v jedné rovině (kování, které toto zajistí existuje, cena je tak vysoká jako za celou standarní vestavěnou skříň) a tak se někteří architekti vrací ke klasicky otevíravým skříním. Zde se lépe dosahuje celoplošných designů.