Lamino neboli LTD

Materiál lamino na Nábytek-sibera.czLamino desky

Lamino někdy označované LTD patří dnes k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě nábytku. Je to cenově dostupný materiál, který je k mání ve stovkách dekorů od různých výrobců. Lamino je otěruvzdorné, odolné proti krátkodobé vlhkosti.

Jádro lamino desek tvoří DTD dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem a ten je zalit melaminovou pryskyřicí. Vyrábějí se jednobarevné (unidekory), nebo v mnoha dezénech s povrchem: hladkým, matným, perlička, struktura dřeva i lesklé.


Lamino se jeví jako dobré řešení na výrobu cenově dostupných šatních skříní nebo obývacích stěn


Tloušťky desek

Lamino desky se vyrábějí v mnoha tloušťkách. Nejběžnější je 18mm. Nedoporučujeme nábytek vyrábět z desek menší tloušťky. Slabší lamino je vhodné třeba jen na dna šuplíků nebo záda nábytku. Pokud potřebujete silnější desku (třeba stolovou desku), je možné toto objednat u dodavatele. Většinou se to ale řeší slepením dvou 18 ctek apod..

Hrany pro lamino desky

Hrany se dříve vyráběly pouze z melaminového papíru. Trendem poslední doby jsou plastové hrany, označované ABS. Jsou odolnější, než hrany papírové a jsou k dispozici v mnoha tlouťkách. Nejpoužívanější je tl. 0,5 a 2mm. Hrana 2mm je asi odolnější, ale je také více vidět, což je někdy na závadu z hlediska designu. Nejvíce se používají hrany výrobce Hranipex. Hranipex má na svém webu hrany přehledně roztříděny a dokonce se zde dozvíte ke které hraně patří jaké lamino a od jakého výrobce. Chcete-li mít přehled o možnostech hrany, rozhodně navštivte tento web.

ABS hrany nebo melaminové hrany?

Lepší jsou samozřejmě ABS plastové, ale pozor! Spousty firem vlastní levné olepovací stroje, které nezabezpečí kvalitní přilepení hrany! V tomto případě je mnohem lepší papírová-melaminová hrana ručně přilepená! Pokud chcete kvalitní nábytek, chtějte vidět nábytek po 2-3 letech používání! Nekvalitně přilepené hrany poznáte už po přejetí dlaní - hrana při okrajích nedrží.

Lamino a zdraví

Všechny dnes prodáváné desky jsou certifikované E1 -emisní třídou. Jsou zdravotně nezávadné.

Ještě kvalitnější povrch jsou lamináty.