Jaký vybrat zahradní gril?

Jaký vybrat zahradní gril?

 

S nastupující letní sezónou přichází i doba grilování. Grily, do kterých dáváme uhlí, či plynové grily, jsou již asi dobře známé. Kromě způsobu ohřevu se grily liší i svou konstrukcí a mobilitou. Pevně ukotvené grily pak spíše řadíme mezi zahradní neboli venkovní krby. Při výběru grilu upřednostněte vždy raději kvalitu a efektivnost před pouhým designem a cenou. Na trhu ale existují i jiné venkovní grily. Elektrické grily nás ušetří nepříjemného kouře, ale zároveň nás o tuto charakteristickou příchuť při grilování pokrmů i ochudí. Zajišťují způsob grilování surovin pomocí vložených elektrických spirál, které jsou zabudované v teflonové desce. Na trhu najdete i verze s lávovými kameny.

Elektrické grily

Elektrické grily jsou velmi vhodné hlavně v místech, kde nelze uplatnit klasický způsob grilování. Pokud si tedy budete chtít vybrat svůj nový gril třeba na terasu nebo na malý balkon, je to velmi dobré volba. Budou se vám hodit i při cestování. Pro tyto případy se hodí i přenosné mini grily, kterých je na pultech obchodů nepřeberné množství. Mezi nesporné výhody elektrických grilů patří přesná regulace teploty, velmi snadná a rychlá obsluha, snadné použití v interiérech, na verandách i balkonech. Jako nevýhodu lze vnímat nutnost elektrické přípojky, jistou absenci dřevité chuti a kouřového aroma či vyšší cenu.

Vodní grily

Mezi méně známé zahradní grily patří i ty vodní. Mezi ohništěm a roštem je u tohoto typu navíc umístěna právě nádoba s vodou, která zde účelně plní hned několik funkcí zároveň. Do nádoby během grilování odkapává tuk, odpadává spalování a následný vznik škodlivých látek. Grilovaný pokrm se pak zpracovává působením tepla, dýmu a vodní páry. Jde o zdravější způsob přípravy pokrmů. Ve vodním grilu se zatápí dřevem. Mezi nejvhodnější druhy dřeva patří tvrdá a voňavá, jde o listnaté stromy, jako je třeba buk a švestka. Výhodou je, že se v nich maso nemusí otáčet, stejnoměrně se propéká a zůstává pěkně chutné i šťavnaté. Nevýhodou může být o něco vyšší pořizovací cena grilu a v současné době trošku omezená nabídka na trhu.