Co je laminát?

materiál lamináty na Nábytek-sibera.czLamináty se používají již desítky let. Za totalitního režimu byly k dostání v barvě světle zelené, které si určitě pamatujete třeba z pultů prodejen. Od té doby se ale hodně změnilo. Lamináty dnes vyrábějí desítky výrobců ve stovkách provedení a dekorech.

Co je laminát?
 

Lamináty jsou tenké desky silné řádově milimetry i méně. Používají se jako povrch nosných desek například dřevotřísky nebo MDF. Mají uzavřený  povrch bez pórů, odolný proti mechanickému poškození i některým chemickým látkám.

Proč lamináty?
 

Lamináty jsou v naprosté většině případů kvalitnější a odolnější, než lamino (LTD). Bohužel toto neplatí na 100%. Některé dekory laminátů se mohou "poškrábat" snadněji, než obyčejné lamino. Je to tím, že jsou tvrdší. Pokud chcete mít jistotu odolnosti, zkuste poškodit vzorek laminátu v prodejně (klíčem, hřebíkem apod...)

Lamináty CPL, HPL, kovolamináty
 

CPL =  Continuous Pressure Laminate (střednětlaký laminát) - odolný materiál vyrobený na bázi laminátové pryskyřice při vysoké teplotě a tlaku. Vydrží více než folie a hodí se do prostor se střední zátěží, jako jsou kancelářské prostory či domácnosti s možností poškrábání.

HPL = High Pressure Laminate (vysokotlaký laminát) je materiál vyrobený na bázi laminátové pryskyřice při vysoké teplotě a tlaku. Je odolný proti vodě, snadno omyvatelný, odolný proti odření i běžným chemickým přípravkům, jako jsou dezinfekční prostředky. Od laminátu CPL se liší právě vyšší kvalitou a odolností. Společně s dlouhou životností jsou tyto vlastnosti ideální pro použití v interiéru i exteriéru.

Kovolamináty jsou zvláštním druhem laminátů, kdy povrch je vyroben z vrstvy opravdového kovu. Používáme osvědčené kovolamináty Homapal.