Dýha

materiál dýha na Nábytek-sibera.czDýha

Dýha je slabá vrstva vyrobená z masivního dřeva. K dispozici v tloušťkách 0,3 až 5mm. Dýha se používá k výrobě desek (nalepení dýhy na nosné desky DTD, MDF...). Nejčastěji používaná tl. je 0,6mm.

Hrany u dýhovaných desek

Hrany takových desek se upravují podobně jako u lamino desek hranou. V tomto případě hranou vyrobenou z tenkého masivního dřeva (dýhy). Pokud potřebujete do hrany desky frézovat nějaký profil, je třeba k nosné desce nejprve přilepit nákližek z masivního dřeva a potom teprve předýhovat.

Výběr dřeva

Výběr dřevin pro dýhované desky je obrovský a začíná u běžných českých dřevin. Snadno jsou dostupné dýhy i cizokrajné. Dostupné jsou i dýhy uměle vyrobené (sesazené z tenkých proužků - takové vypadají na každém místě uplně stejně)...

Vzhled dýhy

Deska polepená dýhou z masivního dřeva vypadá velmi podobně jako desky z masivního dřeva. Že se nejedná o plnomasivní desku poznáte třeba podle struktury dřeva, která se opakuje nebo rozmístění let je rovnoměrnější apod..

Povrchová úprava dýhovaných desek

Povrch dýhovaných desek je třeba před použitím povrchově upravit. Nejčastěji se toto provádí mořením na nějaký další odstín a hlavně lakováním. Po dlouhodobých testech jsme vybrali dvousložkové polyuretanové laky italského výrobce Milesi. Jsou to skutečně profesionální laky s dokonalým výběrem povrchových úprav. Laky Milesi jsou velmi odolné a přitom dostatečně plastické. (tuto vlastnost využijete při poškození povrchu tupým předmětem. Lak nepraskne, ale zůstané přilnutý v "dolíčku")

Vlastnosti dýhovaných desek

Dýhované desky se používají poměrně často, protože jsou levnější než masivní dřevo. V některých případech jsou odolnější než masivní dřevo. Dýhované desky se "nekroutí" jako desky z masivního dřeva. Mají vzhled masivního dřeva.