Automatické zavlažování pro šetření vody a vašeho času

Automatické zavlažování pro šetření vody a vašeho času

Automatické zavlažování je časově nenáročné a velmi efektivní, rádi se vzdáte své konve nebo hadice. Ale to bez počáteční investice nepůjde. Kromě toho že šetříte vodu a svůj drahocenný čas, který by vám spolklo zalévání. Automatické zavlažování trávníku  rovnoměrně a pravidelně zavlaží trávník a jiné výsadby. Nemusíte se obávat, že zůstane nějaká část trávnaté plochy suchá. Zavlažovací systém lze nastavit, tak aby se šetřilo vodou v nočních hodinách. Jde o jednoduchý a přehledný proces zavlažování.

Skladba automatického zavlažovacího systému

Zavlažovací systém se skládá z ponorného čerpadla s automatickým provozem, filtru před jednotlivými potrubními větvemi. Dále jsou zde skříňky s elektromagnetickými ventily, které otevírají nebo zavírají jednotlivé větve na základě potřeby. Nechybí centrální počítač, na kterém se nastavuje délka a časy zapínání jednotlivých větví. Celý systém se neobejde bez výsuvných zavlažovačů, odvodňovacích ventilů v jednotlivých větvích, potrubí a tvarovek pro připojení zavlažovačů. Každá část trávníku vyžaduje jiné množství závlahy. Vše je odvislé od velikosti a tvaru plochy, typu a teploty půdy, působení slunce a větru.

Testování závlahy

Jednoduchý lopatový test zjistí, jak dlouho je nutné používat automatickou závlahu. Zavlažujete asi 15 minut, pote lopatou uděláte v trávníku díru s mezerou k nahlédnutí. Kouknete se, do jaké hloubky je půda vlhká. Pokud je vlhká do 15 cm, nastavení je dobré, pokud je to méně nebo více, závlahu je třeba přenastavit. Zda je dostatek vláhy lze otestovat tzv. Procházkovým testem, pomocí chůze. Projdete se po trávníku, pokud se tráva rychle narovná, je závlaha dostačující, pakliže se tráva nepostaví, trávník žízní. Pochopitelně ve skleníku, či v balkonovém květináči nelze použít z výše uvedených testů.